Save Preloader image

0%

https://www.tercumix.com/wp-content/uploads/2021/02/blog-header-bg-min-1.png

Blog

Evden tercüme yapıp, para kazanmak 2021

Yazan tercumix
2
Evden Tercüme

Evden çalışmak nedir?

Evden tercüme yapıp, para kazanmak günümüz dünyasında artık bir eğilim. Tercüme yapmak için ilgili dillerin bölümlerinden mezun olmak gerekiyor veya o dili ciddi seviyede bilmek gerekiyor, ‘’bilmek’’ ne demek peki? O dili konuşabilmek, anlayabilmek ve yazabilmek anlamındadır. Modern tabiriyle ‘’ home office’’ yani evin bir bölümünü ofis olarak kullanmak ve evden çalışmak anlamına gelmektedir.

Evden çalışarak, günümüzde para kazanmak genellikle bilgisayar ile yapılan işler için gerçekten ideal bir sistem. Örneğin siz bir makale yazarıysanız bunun için bir iş yerine gidip orada oturmanıza gerek yoktur. Bir tercüman yani çevirmenseniz yine bir ofise gidip orada oturma ihtiyacı duymazsınız. Bunun için ihtiyacınız olan araç günümüzde bilgisayardır. İstediğiniz yazıyı yazar, çıktı alır vs yapabilirsiniz ayrıca internet bağlantınız ile de yaptığınız çalışmaları bir başkasına gönderebilir veya bir başkasıyla birlikte eş zamanlı bir projede çalışabilirsiniz.

Birçok insanın evinde artık bilgisayar bulunmakta ve yine internet hayatımızın ciddi bir unsuru haline gelmiştir. Yetişkinler, gençler, çocuklara kadar toplum her kesiminden ve her yaş grubundan insanlar artık internete erişebiliyor ve aktif kullanabiliyorlar. Bu anlamda evden çalışmak çok zor değil. Neredeyse toplumun içinden birçok birey evden çalışma şartlarına sahiptir.

Evden Tercüme yaparak paran kazanmak

Evden tercüme yaparak para kazanmak için yukarıda ki yazı bölümünde belirttiğimiz gibi öncelikle gerekli ekipmana ihtiyacınız vardır, neydi bunlar; bir bilgisayar, gerekli yazılımlar, bir masa, sandalye ve en önemli şey, internet bağlantısı. Tercüme yapacak çevirmen arkadaşlar, tercümeleri için gerekli yazılımları kullanma ihtiyacı duyacaklardır bu yazılımların çoğu yine internet ile aktif kullanılıyor. İnternetsiz bir bilgisayar tercüme yapma işini zorlaştıracak ve çeviri yapacak arkadaşları bu anlamda zora sokacaktır. Ortamımız ve gerekli araçlarımız tamamlandıktan sonra tercüme yapmak için artık ‘’tercüme’’ gerekmektedir.

Evden Tercüme işini nereden alabiliriz?

Evden Tercüme yaparak para kazanmak için en az bir adet ‘’tercüme’’ işine ihtiyacımız vardır. Bu işi nereden, nasıl alabiliriz? Birincisi, bir tercüme ofisiyle anlaşmak elbette en kolay yol olarak görülmektedir. Bulunduğumuz şehirde ki her hangi bir tercüme ofisine gidip, tercüme yaptığımız diller hakkında bilgi verip, gerekli anlaşmaları sağladıktan sonra ofisin tercüme göndermesini beklemek. İkincisi olarak internette hizmet veren ‘’ freelancer ‘’ yani ‘’serbest çalışan’’ sitelerine kayıt yapmak ve o sitelerden gelecek işleri beklemedir.

Freelancer sitelerinin dışında, online olarak hizmet veren bir çok tercüme sitesi mevcuttur. Bu sitelerin iletişim bölümlerinden online tercüme hizmeti verilen sitelere telefon edilebilir. Site sorumlularına gerekli bilgiler verildikten sonra bir anlaşmaya varılabilir. Yerel tercüme hizmeti sunan bir çok ofis, internette hizmet sunan ofisler kadar iş göndermeyebilir. İnternetin sunduğu nimetlerden en önemlisi, kitlelere ulaşabilmek. Tercümeyle ilgili birçok internet sitesinin aylık tıklanma oranları binleri aşmaktadır.

Buda ciddi oranda tercüme işi anlamına gelmektedir. Tercüme ile ilgilenen çevirmenler bu online tercüme ofislerine öz geçmişlerini gönderip iş talep etmeleri şuan için en mantıklısı olarak görülmektedir.

Evden Tercüme işinin ücretlendirilmesi

Evden Tercüme yaparak para kazanmak için; tercüme işini icra etmek için gerekli ekipmanı sağladıktan sonra, piyasadan tercüme bulmamız gerekiyordu. Piyasadan yani tercüme ofislerden ya da freelancer olarak bulduğumuz tercümeleri nasıl ücretlendirmemiz gerekiyor? Eğer direk olarak iş almışsak yani arada tercüme ofisi vb gibi bir aracı olmadan iş bize ulaşmış ise, bu içi şu şekilde ücretlendirmemiz mümkündür.

Tercüme işinin karakter olarak hesaplanması

Temel olarak şekilde hesaplama yapacağımız bir sistem söz konusudur. Bu sistemler sırasıyla şu şekildedir;

  • Boşluksuz bin karakter hesabı; boşluksuz karakter sayısını Microsoft Word gibi programlardan bakabiliriz, sayfanın sol alt kısmında bulunan sözcük sayısı kısmına tıklayarak, boşluklu ya da boşluksuz karakter sayısını görebiliriz.
  • Kelime hesabı; kelime hesabı içinde yine Microsoft Word gibi programlardan bakabiliriz, Microsoft Word sayfası açılınca sol atta sözcük yazan kısma bakarak bu sayıyı görmemiz mümkündür.

Boşluk bin karakter fiyatlandırmasında en ucuz fiyat İngilizce dilinde mevcuttur, bunun sebebi ise İngilizce bilen çevirmen, tercüman sayısının fazla olmasıdır. Bir iş yaparken, o işi yapan sayısı çoğaldıkça doğal olarak rekabet artacaktır ve fiyat düşecektir. Bu süreç her iş için geçerlidir ve tamamen doğal bir süreçtir.

En ucuz tercümenin direkt müşteriye satışta bin karakter ücreti minimum 22 TL’nin altında olmamalıdır. Bin karakter ya da 160 kelime olarak hesaplanan tercüme ücretleri, tercüme ofislere daha ucuza yapılmaktadır. Tercüme ofisleri, çalıştıkları çevirmenlerden aldıkları tercümelerin üzerine belli oranda ücret ekleyerek kendi müşterilerine satmaktadırlar. Çevirmenler / Tercümanlar direk olarak aldıkları işlerden daha fazla kar elde etmektedirler.

Tercüme dillerinden hangisi daha pahalıdır?

Evden tercüme yaparak para kazanmak elbette kolay bir iş değildir. Tercümesini yaptığımız dil ve dili tercüme ederken kaliteli işler çıkarmak çok önemli bir faktördür. Hangi dil daha fazla ücrete tercüme edilir? Bu elbette ilgili tercüme dilinde ne çok tercüman/ çevirmen bulunmasıyla çok fazla ilgilidir. Örneğin; Çince tercüman, Hintçe tercüman bulmak çok kolay değildir, siz bu dillerde tercüme yapan biriyseniz ucuza çalışamazsınız. Avrupa dilleri bu dillere oranlar daha ucuza tercüme edilmektir. Asya, Afrika, Latin Amerika dilleri yine daha pahalıya tercüme edilmektedir.

Tercüme hizmeti alırken neden www.tercumix.com ?     

Tercümix, birçok tercümana / çevirmene iş imkânı sağlamaktadır. Tercümix, çalıştığı tercümanların emeğine saygı göstermekte ve olabilecek en iyi fiyatlandırmayı yapmaktadır. Tercüme yaptırmak için bir çok insanın ziyaret ettiği www.tercumix.com bir çok dilde çalıştığı tercümanlarla, geniş bir hizmet yelpazesi sunmaktadır. Sizlerde bu deneyimlerden yararlanmak için iletişime geçebilirsiniz. İster tercüme işi arayan bir tercüman ister tercüme yaptırmak isteyen biri olun, site deki iletişim kanallarından 7/24 bizlere ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Mesaj At!
Bizimle İletişime Geç!
Merhaba
Sana Nasıl Yardımcı Olabiliriz?