Save Preloader image

0%

https://www.tercumix.com/wp-content/uploads/2021/02/blog-header-bg-min-1.png

Blog

İnternet Tercüme Ofisleri 2020

Yazan tercumix
4
Japonca Tercüme

İnternet Tercüme Ofisleri

Tercüme ülkemizde modern tabiriyle ‘’çeviri’’ hizmeti artık birçok insanın temel ihtiyacı arasına girmiş bulunmaktadır. Öğrenciler, araştırmacılar, akademisyenler, iş adamları, gezginler neredeyse toplumun her kesiminden insanlar bir şekilde bu kavram ile tanışmaktadır. Hemen hemen her şehirde bir tercüme ofisleri bulunmakla birlikte birçok tercüme ofisi işletmecisi tercüman bile değildir.

Gelişen teknoloji ve internet kullanımı bu tür tercüme ofislerinin internete taşınmasına neden olmuştur. Tercüme /çeviri ihtiyacı olan bireyler popüler internet tercüme ofislerine girerek, tercüme etmek istedikleri evraklarını yükleyip ilgili firmadan fiyat teklifleri alabiliyorlar.

Ülkemizde de bu tip tercüme ofisleri revaçta olmakla birlikte google sayfalarını donatmaktadırlar. Peki, bu siteler ne kadar güvenli? Tercüme ofisleri için tercüme etmek istediğimiz evraklarımızın güvenliği ne kadar önemli? Nelere dikkat etmeliyiz? Hukuki olarak haklarımız bu tip ofislerde ne kadar korunmaktadır? Karşımızda gerçekten ciddi çalışan kurumsal bir kimlik var mı? Her mantıklı insan gibi önem derecesi bu kadar yüksek bir işte, güven bizim için öncelikli bir unsur olmalıdır. Bu anlamda bize düşen görevler nelerdir? Öncelikle kendi sorumluklarımızı bilmeliyiz.

Çalışacağımız markanın güvenirliğini araştırmalıyız, patent ve tescili var mı internetten sorgulamalıyız. Çalıntı marka, ya da marka güvencesi olmayan tercüme ofisleriyle çalışmamalıyız ve onların şaşalı reklam dünyasında kaybolmamalıyız. Ürün pazarlama teknik ve yöntemleri tüketicileri anında büyülemekte ve girdikleri web sayfalarında önüne çıkan her butona tıklamaya yöneltmektedir.

Web sayfalarındaki her butona tıklamamalı ve her uyarıya evet dememeliyiz. Marka geçerliliği kontrol edildikten sonra, ilgili siteyle alakalı yorumlara bakabilir, kalite standartlarından hangilerini taşıdıklarını kontrol edebilmeliyiz. ISO kalite belgelendirme standardı bunun için ideal bir platformdur. Online tercüme ofisinin hangi kalite standardı belgesine sahip olduğunu bulmak çok da zor değil.

Tercüme edilecek evrakımıza sıra geldiğinde ise, evrakın zorluk derecesi ve yine evrakın hangi alanda çeviriye ihtiyaç duyduğunu bilmemiz gerekiyor. Örneğin tıp ile ilgili bir tercüme ise bu evrak, tercüme ofisinin tıp alanında bilgisi ve tecrübesi olan bir tercümanlarının olup olmadığını sormamız gerekmektedir.

Tıbbi tercüme, edebi tercüme, teknik tercüme, hukuki tercüme, finansal tercüme, sanatsal tercüme, katalog tercümesi, yeminli tercüme gibi alanlardan hangisinde işlem yapacağımızın bilincinde olmalı ve bu bilinçle tercüme ofisinden ne talep edeceğimizi bilmeliyiz. Tercüme ofisinin güvenirliğini kontrol ettikten sonra, evrakımızı hangi alanda çevireceğimizi belirttikten sonra karşı taraftan, tercüme ofisinden bize iletilecek tercüme fiyatını beklemeliyiz.

Bu arada internetin avantajlarından faydalanmalıyız, nasıl mı? Aynı anda birçok siteye evrakımızı gönderebilir ve fiyat bilgisi rica edebiliriz. Şunu unutmamız gerekiyor fiyatın ucuz olması bizi asla aldatılamamalıdır. Tercüme ofisi bize revize şansı tanıyor mu? Varsa hatalarını telafi ediyorlar mı? Yani tercüme fiyatı en son bakılacak mevzu olmalıdır.

İkna olduktan sonra karşı taraf bizden gerekli ücreti hesaplarına yatırmamızı isteyecektir. Bu yöntem banka havalesi ya da direk site üzerinden satış ile yapılabilmekle birlikte birçok sitenin de kapıda ödeme sistemi mevcuttur.

Bize en makul yolu tespit ettikten sonra tercümemizi işleme koyabiliriz. Tercümeler acil yönlendirme yapılmadıysa, yani acil tercüme değilse ortalama üç iş gününde bize teslim edilir. Bu teslimat e-mail veya kargo ile mümkündür.

Evrakımızda ıslak imza ve kaşe olması gerekiyorsa tercüme evrakımızı kesinlikle kargo ile teslim almalıyız, aksi durumda e-mail ile teslim alacağımız evrakımızı tekrar çıktı almak zorunda olacağımızdan buradaki olması gereken ıslak imza ve kaşe fotokopi olacağından birçok kurum tarafından geçerli evrak olarak görülmeyecektir. Bu detay birçok kişi tarafından bilinmemektedir.

İhtiyacımız olan sadece belgenin veya yazının çevirisi ise bunun için bir ıslak imza veya kaşeye gerek yoktur, e-mail yolu ile teslim alabilir daha sonra da çıktısını istediğimiz zaman, istediğimiz yerde kullanabiliriz ve bunda herhangi bir sıkıntı yoktur. Noter tasdiki gereken belgemiz varsa, tercüme ofisi bu belgesi tercüme ettikten sonra imzalayıp, kaşeleyip bağlı bulunduğu noterde tasdik ettirir. Bunun için ofisler sizlerden hem noter tasdik ücreti hem de artı hizmet bedeli talep edeceklerdir.

Ortalama bir belge noterde 120 TL ile 160 TL arasında tasdik edilmektedir. Tercüme, noter ve ayrıca belgenize apostil işlemi uygulamak isteyebilirsiniz. Belgenize apostil ile uluslar arası geçerlilik kazandırabilirsiniz. Apostil noter işleminden sonra Valilikler ve kaymakamlıklarda uygulanır. Bunun içinde ilgili tercüme ofisi sizden ek ücret talep edecektir.

Güvenli hizmet, güvenli alışveriş yapmak aynı zamanda bizim elimizde olan bir olaydır. Bu anlamda tercüme hizmeti alanında tescilli markasıyla,ISO standartlarıyla güvenli evrak tercümesi yapabileceğiniz www.tercumix.com adresi ve markası bugüne kadar birçok önemli tercüme projesine imza atmıştır.

www.tercumix.com ile kendi tercüme ofisini kur;

Önümüzdeki günlerde Tercümix tescilli tercüme ofisi franchising/bayilik sistemi açarak herkese bu alanda iş kurma desteği sağlayacaktır. Günümüz dünyasında hangi iş yaparsanız yapın sağlam ve güvenilir iş ortaklarıyla çalıyorsanız, kazanabilir ve kendinize yeni ufuklar açabilirsiniz. Özellikle mütercim tercümanlık bölümü mezunları, Alman dili ve edebiyatı, İngiliz dili ve edebiyatı, Fransız dili ve edebiyatı bölümleri mezunları ve hali hazırda öğrencileri, Tercümix markası ile çalışabilir ve iş hayatlarına bu marka ile ilk adımlarını atabilirler.

Home Office mantığı bütün dünya ile birlikte ülkemizde de artık ciddi bir çalışma ve para kazanma modelidir dil ile ilgili bölüm öğrencileri ve mezunları Tercumix markası adı altında kendi müşteri kitlelerini oluşturup hemen işe koyulabilirler. ‘’Kendi tercüme ofisini kur’’sloganıyla fırsatlar sunacak olan Tercümix Online Tercüme Platformu size bu anlamda sonuna kadar destek verecektir. Sizlerde tercüme alanına ilgiliyseniz veya ek iş olarak tercüme yapmak istiyorsanız www.tercumix.com adresi iletişim sayfasından yetkililere ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Mesaj At!
Bizimle İletişime Geç!
Merhaba
Sana Nasıl Yardımcı Olabiliriz?